Kur’an Verileri Işığında Tasavvuf Ve Tarikatlar I-II
  • Home
  • Kitaplar
  • Kur’an Verileri Işığında Tasavvuf Ve Tarikatlar I-II

Kur’an Verileri Işığında Tasavvuf Ve Tarikatlar I-II

By In Kitaplar On 4 Haziran 2014


Tasavvuf konusunu tarihi ve felsefesiyle ayrıntılı biçimde inceleyen bu eserin şu an itibariyle hiçbir dilde bir karşılığı yoktur.

Tasavvuf konusunda konuşmak, en nadide mücevherlerle en basit çakıl taşlarının ve kömür parçalarının birbirine karıştığı bir küme hakkında konuşmaya benzer. Tespitlerinizi nadide incilere göre mi yapacaksınız, çakıl taşlarına, kömür parçalarına göre mi? Şöyle bir benzetme de yapabiliriz:

Tasavvuf, en nadide ve en temiz mallarla en pis, en ürkülesi malzemeleri taşıyan gemilerin aynı rahatlıkla girip demirleyebildiği bir limana benzer. Bu limanla ilgili hükmünüzü gemile-rin hangilerini esas alarak vereceksiniz?

Ortada büyük bir miras var. Bu mirası bir çırpıda tümüyle kaldırıp atmak ne akla uyar ne de vicdana. Bu kaldırıp atma olmasın diye mirasın tümünü aynı saygı ve kabulle kucaklanması da insanı tarihin ve Tanrı’nın huzurunda mahkûm eder. Geriye tek yol kalıyor:

Tasavvufu, müspetlerini ve menfilerini hiçbir art niyet ve klik bağlılığı taşımadan dibine ka-dar eleştirmek. Bu eleştiride, sözü İslam adına söyleyeceğimize göre, kriter Kur’an olacaktır. Bu eserde, işte bu anlayış egemen kılınmıştır.

Tasavvuf2


Related Posts